جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ -
فا |  En |  Ar
Home    انتشار مقاله در خبرنامه سازمان بین المللی مناطق آزاد جهان

انتشار مقاله در خبرنامه سازمان بین المللی مناطق آزاد جهان انتشار مقاله در خبرنامه سازمان بین المللی مناطق آزاد جهان (تعداد بازدید : 426)
انتشار مقاله ای از واحد روابط عمومی و امور بین الملل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در خبرنامه سازمان بین المللی مناطق آزاد جهان با ذکرمستقیم نام منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، با عنوان «منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم و همه گیری ویروس کوید 19»

در اواخر سال 2019 و اولین روز های ماه اول سال جدید یعنی سال 2020 ، همچنانکه مردم در سرتاسر جهان در حال آماده شدن برای برپایی جشن سال جدید ( 2020 ) بودند ، خبر دهشتناکی توجه کل جهان را به خود معطوف داشت و آنها را به غم و اندوه عمیقی وارد کرد . از زمان پا به عرصه وجود گذاشتن خود در 31 دسامبر سال 2019 ، در سرزمین اصلی خود یعنی کشور چین ، شهر ووهان ، شیوع این ویروس بدیمن که ویروس کرونا نامیده شد و بعدها تحت عنوان کوید 19 نام گرفت جان میلیون ها انسان بی گناه را گرفت . طی مدت کوتاهی بعد از اپیدمی آن ، کشورهای زیادی تحت تاثیر آن قرار گرفتند و تمامی فعالیت های تجاری و صنعتی وارد شرایط هرج و مرج و بسیار دشواری شدند . بدنبال اقدامات احتیاطی صورت گرفته توسط دولتها و مقامات رسمی شهر ها و ایالات ، تمامی نهادها و سازمان ها ، اعم از خصوصی و عمومی ، فعالیت های خود را متوقف ساختند و دنیا وارد یک قرنطینه سراسری و کلی شد . چنین به نظر می رسید که گویی جهان تحت هجوم بیگانگی قرار گرفته که سلاح آنها ꓹهر چند بسیار کوچک و ناچیز ، اما بسیار مخرب و برای همه نا شناخته بود . ماهها طول کشید تا دولت ها و مقامات ایالتی و استانی کشورها به یک نقطه ثبات و آرامش برای مردمانشان برسند و مواد و کالاهای ضروری و حیاتی مورد نیاز آنها را جهت ادامه زندگی برایشان فراهم سازند به گونه ای که ابتدایی ترین نیازهای آنها را برآورده سازد و بتوانند بدون آنکه تحت تاثیر عفونت این ویروس قرار بگیرند به حیات خود ادامه دهند . ویروس همه گیر کرونا بیش از 9/9 میلیون نفر را تا به امروز تحت تاثیر قرار داده و بیش از 490.000 نفر را تا اواخر ژانویه گذشته با کام مرگ کشیده است . زمانی که برای اولین بار گزارش شد این شیوع از شهری بنام ووهان در چین گسترش پیدا کرد و تا بیش از 180 کشور را در قاره های مختلف تحت تاثیر قرار داد . به استثنای منطقه قطب جنوب . تلاشهای صورت گرفته به منظور آنکه این بیماری شبیه یه نومونیا را متوقف سازد منجر به قرنطینه کلی و جهانی شد و تمامی مسافرت های بین المللی به حالت تعویق در آمد و بواسطه اثرات همه گیری این ویروس بازارهای مالی و اجتماعات به حالت سکون و توقف کامل تبدیل گشت.

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم به عنوان یکی از مراکز و قلب فعالیت های صنعتی در ایران ، نیز تحت تاثیر جریانات همه گیری ویروس کرونا قرار گرفته و تمامی شرکتهای تولیدی و صنعتی واقع شده در این منطقه به حالت توقف کامل و قرنطینه قرار گرفته و فعالیت های خود را متوقف ساختند . به هر حال ، از ابتدای این همه گیری ، مقامات و مسئولین این منطقه اقدامات لازم جهت کنترل و کم نمودن آثار مخرب و گسترش ویروس کوید 19 صورت دادند و از همان مبادی ورودی تا سرتا سر نقاط قابل دسترس را با اجرا کردن قراردادها و پروتوکولهای باز دارنده و با ایجاد قوانین محدود کننده تحت نظر و پوشش قراردادند. در ذیل این متن ، لیستی از اقدامات احتیاطی صورت گرفته توسط مسئولین منطقه جهت حفظ ایمنی هم کارکنان و هم شرکتهای واقع شده در منطقه و قراردادن آنها در حاشیه ایمنی آورده شده است .
در میان اقدامات احتیاطی صورت گرفته توسط مقامات و مدیران منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان جهت کنترل هر چه بیشتر ویروس کوید 19 ، می توان به اقدامات زیر اشاره کرد :

1-در اختیار قراردادن مواد شوینده و پاک کننده و ضد عفونی کننده جهت استفاده کارکنان و شرکتهای واقع شده در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به منظور کمک به گسترش بهداشت عمومی و در نتیجه کمک به افزایش فعالیت های تولیدی و تجاری .
2-استفاده از سیستم های مکاتبه ای الکترونیکی و اینترنتی و پر هیز از شیوه های مکاتبات معمول و متداول .
3-پوشیدن ماسک و دستکش در سرتاسر منطقه به عنوان یکی از راههای پیشگیرانه اجباری شد .
4-متوقف ساختن جلسات هفتگی و ماهانه متداول و بهره بردن از دیگر روشهای رسانه ای جهت ارتباط و مکاتبات
5-عفونت زدایی کلی در سرتا سر منطقه ، سازمانها و ساختمانها به طور دوره ای .
6-معرفی افراد مشکوک مبتلا به کوید 19 به مراکز بهداشت و درمان و اعطای مرخصی استعلاجی.
7-توزیع مواد پاک و ضد عفونی کننده در قالب ژل و مایع در بین کارکنان و توزیع دستور العملها و بروشورهای بهداشتی در سرتاسر منطقه .
8-استفاده از غذاهای بسته بندی شده در طول زمان ناهار و در فضای سالن غذا خوری .
9-اطلاع رسانی نمودن به شرکتها و کارخانه های واقع شده در منطقه از آخرین اخبار داخلی ، دستور العملها و قوانین وضع شده توسط مقامات مسئول در خصوص مقابله با ویروس کوید 19 .
10-پیگیری و همکاری نزدیک و مستمر با مقامات بهداشت عمومی و سازمانها و نهادهای سلامت و بهداشت و قراردادن بنرهای اطلاعاتی در سرتاسر منطقه جهت اطلاع رسانی .

مسئولین و اعضای هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به همراه نظارت مستمر مدیر عامل محترم ، جناب آقای طباطبائی ، عمیقا و شخصا تمامی اقدامات و مراحل مربوط به مقابله با همه گیری ویروس کرونا را مورد دقت و توجه قرار می دهند تا بتوانند تا حد ممکن به مقابله و مواجه با این مسئله جهانی بپردازند و تمام سعی و تلاش خود را می نمایند تا اثرات مخرب انسانی این ویروس را که بر فعالیت های تجاری و مالی تاثیر گذار بوده را از طریق بازدید هاییمستمر روزانه و هفتگی که از شرکتها و کارخانجات مستقر در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بعمل می آورندکاهش دهند.


تاریخ: ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
منبع : روابط عمومی