Inner Banner
  • اخبار
  • نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان
امتیاز دهید :

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان
تاریخ : ۱۴۰۱/۰۲/۰۶ / تعداد بازدید : 94 منبع:روابط عمومی
حجت الاسلام و المسلمین ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور بستری است که اگر بدرستی مدیران ارشد و تصمیم گیرنده بخواهند از این بسترها استفاده کنند، بسیاری از مشکلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برطرف خواهد شد
به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، حجت الاسلام و المسلمین ذوالنوری نماینده قم در مجلس شورای اسلامی عصر امروز از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بازدید کرد. حجت الاسلام و المسلمین ذوالنوری در دیدار با مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان ضمن تبریک انتصاب ایشان گفت: بیشتر مشکلات بین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مشترک است و در اصل باید گفت که اهدافی را که قانون گذار بدنبال آن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را ایجاد کرده است و دنبال می کرده عملا محقق نشده است. لذا اگر دولت توجه ویژه به اجرای اهداف تشکیل مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد داشته باشد نه تحقق اهداف و الزامات را فراهم کند شاهد جان گرفتن تولیدکنندگان خواهیم بود و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز هویت خود را به دست خواهند آورد. نماینده قم در ادامه بیان کرد: در حال حاضر این سوال مطرح است که چه تفاوتی بین شهرک های صنعتی و مناطقی مانند منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان که به عنوان بندر خشک به هیچ مرزی دسترسی ندارد وجود دارد؟ چه خدماتی را می‌خواهد ارائه دهد که نسبت به اماکن صنعتی دیگر به عنوان مزیت به آن نگاه شود؟ در عمل می بینید تفاوت چندانی بین آنها وجود ندارد. مناطقی هم که به مرزهای آبی و هوایی دسترسی دارند متاسفانه با عملکرد نامناسب خود جایگاه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را زیر سوال بردند. ایشان افزودند: یکی از مزایای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی این بوده است که واحدهای تولیدی مواد اولیه مصرفی خود را وارد کرده و با حداقل تشریفات آن را به چرخه تولید هدایت نمایند، اما در عمل چنین اتفاقی رخ نداد و امروزه شاهد چنین وضعیتی برای تولید در این مناطق هستیم.
در ابتدای این دیدار محمود داودآبادی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان ضمن عرض خیر مقدم به نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به بیان برخی مسائل و مشکلات عمده مناطق بخصوص بحث معافیت های مالیاتی و موارد مشابه که عمدتاً مشکلات همه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور است اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که با ایجاد تشکلی که همه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را در بر می گیرد بتوانند با پیگیری مناسب و مستمر شاهد تحقق مزیت هایی باشند که عملا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با آنها معنا پیدا می کنند. در ادامه این دیدار از سه واحد تولیدی آذین زمرد آیریک تولید کننده ادکلن - اسپری خوشبوکننده بدن ، شرکت دنا چسب تولید کننده انواع پارچه تزئینات خودرو (پشت چسب دار) و شرکت هرمس صنعت مطلق، تولید کننده انواع لوازم خانگی بازدید و از نزدیک با مدیران این واحدهای تولیدی بحث و تبادل نظر گردید.
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در 50 کیلومتری قم در زمینی به مساحت 2000 هکتار در سال 1376 به تصویب هیات وزیران رسید. هم‌اکنون حدود 170 واحد تولیدی و تجاری در این منطقه فعالیت می‌کند که این رقم نمایان گر فعالیت بیش از 80 درصد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری منطقه است.
این منطقه به‌عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی ـ اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری و بزرگراه‌های اصلی شمال ـ جنوب و شرق ـ غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج‌فارس به‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.


آخرین اخبار


Copyright © Salafchegan Economic Special Zone. All Rights Reserved

WebDesign and SEO By ParsianMehr.